_edited_edited.jpg

מגזין סיפיל

ביג פיט – BIG PEAT

דוגלס ליינג – Douglas Laing, שהוקם בשנת 1948, הוא בלנדר ומבקבק עצמאי מהמובילים בתעשיית הויסקי, המתמחה ביצירת וויסקי סקוטי: בלנדים וסינגל מאלטים, מלאכה קטנה ויחודית.  הויסקים שנבחרו ידנית מבין החביות הטובות ביותר ממגוון המזקקות השונות, ולעיתים הנדירות ביותר הקיימות ברחבי סקוטלנד, הוויסקי שלהם מוצע לכם כפי שהתכוון המזקק: בחוזק אלכוהול גבוה וללא סינון בקירור או תוספת צבע.

סדרת המאלטים האיזוריים – REMARKABLE REGIONAL MALTS

סדרה זו היא אחת מסדרות הדגל של דאגאלס ליינג ומצליחה להביא שילוב של טעמים ממגוון מזקקות יחודייות באותו איזור כאשר כל בקבוק מגלם את המאפיינים הכוללים של האזור שממנו הוא נולד ומוצג בפניכם בגאווה בחוזק אלכוהולי גבוה וללא צבע או סינון בקירור.

אזור – ISLAY  

האי הסקוטי המרוחק איסליי (מבוטא 'איי-לה') הוא ארץ עתיקה. מקום פרוע ולא מאולף, שבו נזירים קלטיים מצאו מקלט מפשיטת הצפון ומזקקים מוקדמים הבריחו את "האקוווויטות" הבלתי חוקיות שלהם למפרצון הסלעי המחוספס של ארדבג. מים רכים בשפע, אדמה פורייה ודונמים של כבול יקר הופכים את האי הזה למקום עלייה לרגל לחובבי הוויסקי הסינגל מאלט.

פיט הגדול – BIG PEAT

כבלנד שמייצג את כל מה הטוב שיש באי איילה בבקבוק אחד, ביג פיט מצליח להביא בדיוק מושלם את השילוב המדהים של ארבעה מהמזקקות הטובות והידועות ביותר מאיזור האיילה.ביג פיט הוא תערובת של סינגל מאלטים מהמזקקות הבאות:

פורט אלן,קאול איילה,באומור וארדבג.

CAOL ILA מבוטא "קול אילה". זהו השם הגאלי של צלילי האיסלאי, המפריד בין האי לג'ורה. עבור חלקם, ההגייה של המזקקה שמרוחקת לא פחות ממיקומה, ויושבת בחוף המזרחי המחוספס, שם היא נותרת מוסתרת מהעין מאז 1846. עם זאת הוויסקי המשובח והמעושן שהופק במשך דורות של תושבי האי שווה חקירה לעומק הטעמים והארומות המדהימים שיש לאי להציע.

PORT ELLEN

פורט אלן הוקמה באיסלאי בשנת 1825. אף שהתפתחה למזקקה מרכזית, היא חווה תקופות ארוכות של סגירה, הראשונה משנות השלושים ועד המזקקה שנבנתה מחדש בשנת 1967 כדי לענות על גידול בביקוש לוויסקי סינגל מאלט באיסלאי. כאשר המזקקה נסגרה בפעם השנייה בשנת 1983 היא הפיקה ויסקי רק במשך שש-עשרה שנים, כך שעדיין לא היה שום ידיעה עד כמה פורט אלן תתיישן. בפשטות, איש לא ידע כמה נפלא הויסקי שיתגלה . פורט אלן נחשבת בין הטובות והנדירות ביותר בוויסקי הסינגל מאלט הסקוטי. זהו וויסקי אחד שלכאורה פשוט משתפר ומשתפר עם הגיל.

BOWMORE

בואמור היא המזקקה העתיקה ביותר באיסלאי, ובית המחסן ליישון הוויסקי העתיק בעולם, מחסן הכספת מספר 1. במחסן האגדי הזה שהוויסקי התבגר בקפדנות על ידי  המאסטר דיסטלרים במשך של כמעט 240 שנה.

האזכור המוקלט הראשון של מזקקת באומור מתוארך לשנת 1779, אך ישנן שמועה או שתיים שהזיקוק התחיל קצת זמן מה לפני כן.

אין ספק שמייסד באמור, הסוחר דייוויד סימפסון, קנה את האדמה בשנת 1766, אך מה שקרה בשנים בין לבין הוא תעלומה.

בכל הנוגע למורשת הוויסקי, מזקקת באמור היא ללא תחרות וממשיכים למסור את המסורות, הכישורים והמומחיות שעוצבו בימיו הראשונים של הוויסקי הסקוטי.

ARDBEG

1815 – ג'ון מקדוגל מוציא רישיון והקים את מזקקת ארדבג כעסק מסחרי לגיטימי. מתחיל הזיקוק הרשמי של ארדבג.

1853 – אלכסנדר מקדוגל מת ולאחר מותו מנוהל ארדבג על ידי אחיותיהם של קולין היי ומקדוגל, מרגרט ופלורה, שעשויות להיות המזקקות הנשיות הראשונות של סקוטלנד בצדק. היו הרבה עליות וירידות בדרך הארוכה לארדבג לאורך כל השנים. סיפורו של ארדבג הוא אחד המזקקות הבלתי ניתנות להפסקה ששרדו כנגד הסיכויים, ובסופו של דבר התגלה כ"ללא עוררין, המזקקה הגדולה ביותר על פני כדור הארץ. " ארדבג נקרא על ידי אניני וויסקי "הכי קרוב לשלמות". הוכחה אם כן שארדבג באמת ראוי למוניטין המדהים שלו. זה וויסקי שסוגדים לו ברחבי העולם ובעשר השנים האחרונות, שישה ביטויים שונים של ארדבג זכו בתארים יוקרתיים כולל ויסקי השנה העולמי, ויסקי סקוטי השנה וסינגל מאלט הטוב בעולם.

ביג פיט מהדורת חנוכה 2019 הוא גרסת ביג פיט מיוחדת אשר בוקבקה בכמות מוגבלת של 430 בקבוקים בסך הכל.

התווית מציגה את ביג פיט בתור יהודה המכבי והוא מגיע בחוזק חבית של 48.4% .