_edited_edited.jpg

מגזין סיפיל

רום | כל מה שצריך לדעת לפני ששותים

הבית של הרום: האיים הקאריביים

הבית של הרום


היי חברים מה קורה, אנו מרגישים בזמן האחרון עלייה חדה במכירות הרום אצלנו באתר והחלטנו להכניס קצת ידע ולתת לאנשים עוד קצת אינפורמציה לפני שהם מחליטים איזה רום לקנות, בכל מקרה השבוע אנחנו יוצאים במבצע רום אז כדאי לקרוא….

ההיסטוריה של הרום

ניתן למצוא את תיעודים ואזכורים של הרום בעת עתיקה עם אזכורים של "משקאות מותססים המבוססים על קני סוכר" שנמצאו בסין ובהודו . מרקו פולו במסעותיו באמצע המאה ה -14 נתקל ב"יין טוב מאוד עשוי מסוכר" באזור שאנו מכירים היום כאיראן. הרום הראשון המודרני יוצר באי ברבדוס במאה ה 17, כנראה על ידי עבדים שהבינו שאפשר להכניס את המולאסה { החומר שמופק מקני הסוכר} לתוך אלכוהול והזיקוק שלו יוצר משקה אלכוהולי.

זמן קצר לאחר הופעת הרום בקריביים,הגיע הרום גם למושבות האמריקאיות והפך להיות פופולרי מאוד מה שגרם למתיישבים להקים את המזקקה הראשונה באמריקה במקום שנקרא היום סטטן איילנד. לאחר מכן קמה עוד מזקקה בבוסטון שייצרה את הרום הטוב בעולם בזמנו. בשל הביקוש הגובר למולאסה {החומר ממנו מפיקים רום}, המתיישבים האמריקאים לקחו מאות עבדים לקריביים על מנת לעבוד את שדות הסוכר, במסגרת ההסדר עם האירופאים,המולאסה הגיעה לארצות הברית והסוכר נשלח לאירופה, סידור זה נמשך שנים רבות.

הרום המשיך להיות פופולרי באמריקה אפילו בזמן מלחמת האזרחים שם ואפילו הנשיא ג'ורג וושינגטון התעקש על רום בטקס ההשבעה שלו.

בהמשך הזמן הפופולריות של הרום ירדה באמריקה עם פיתוח הוויסקי האמריקאי.

הפופולריות של הרום וצריכתו המרובה הפכה אותו למשקה ש הפירטים נהגו לשתות אותו במסעותיהם בים וכמו כן נהגו לשדוד אוניות  שנושאות אותו ברחבי הים הקריבי. בשנת 1665 לאחרההשתלטות על ג'מייקה החליטה בריטניה להחליף את המשקה היומי שהיא נותנת למלחיה מברנדי צרפתי לרום מהקריביים, נוהג זה נמשך עד שנת 1970.

בעוד רום והייצור שלו היו מאוד חשובים לאיים הקריביים והמושבות האמריקאיות מבחינה כלכלית, הם לא היו היחידים שייצרו רום. באוסטרליה הקולוניאלית, רום הפך יקר הן כמשקה וגם כצורת תשלום מפני שלא היה להם מטבע. החיבה היתרה של המתיישבים לרום הפכה אותם ללעג וקלס בעיני המושלים הבריטים שלהם והדביקה עליהם סטיגמה של שיכורים , סטיגמה שעד היום דבוקה באוסטרלים { הרום הוא המשקה הפופולארי באוסטרליה אחרי בירה}. במאמץ לגמול את המתיישבים מרום,המושל החדש של ניו סאות 'ויילס ניסה לאסור את השימוש ברום כמטבע בשנת 1806 הוראה זו גרמה למתיישבים להכניס את המושל למעצר בית במשך 4 שנים,עד שהבריטים לקחו שליטה בחזרה.

איך לשתות רום

יצרנו מדריך קצר ומפורט פה על איך לשתות את סוגי הרום השונים.

סוגי הרום למיניהם

 1. רום לבן הוא רום קליל בדרך כלל { למרות שיש מספר רומים כבדים ובהירים באיים הצרפתיים} . רומים אלו בהירים ויש להם פרופיל טעם עדין מאוד. רום לבן משמש בעיקר כבסיס לקוקטיילים וערבובים שונים והולך טוב עם טעמי פירות.

 2. רום זהב, הידוע גם רום ענברי, הוא בדרך כלל בעל גוף בינוני. ובדרך כלל מבלה כמה שנים של התיישנות בחביות עץ אלון, אשר נותנים לן חיך חלק ורך.

 3. רום כהה הוא בעל גוף מלא,זהו רום עשיר,הנשלט על קרמל. הטובים מביניהם בדרך כלל מיושנים לתקופות ארוכות.

 4. רום מתובל יכול להיות רום לבן, זהב, או כהה. הם חדורים בתבלינים או טעמי פירות.

 5. אנייחו ורום מיושן גיל הם תערובות של רום משנים שונות או קבוצות שונות שמעורבבים יחד כדי להבטיח את המשכיות של טעם במותגים של רום משנה לשנה.

אזורי זיקוק הרום

הקריביים הוא המוקד של ייצור הרום העולם. כמעט בכל קבוצת אי גדולה מייצרת רום בסגנון שונה ייחודי לה. אך גם במקומות אחרים בעולם מזקקים רום ואפילו טוב מאוד, הנה מספר מקומות בעולם שמבינים ברום.

 1. ברבדוס מייצרת רום לבן, זיקוק רום החל כאן במזקקת מאונט גיי מתקופת 1663, והיא כנראה מזקקת הרום הפעילה הוותיקה ביותר בעולם.

 2. קובה מייצרת רום נקי בהיר וקריספי

 3. הרפובליקה הדומיניקנית מפורסמת ברום העשיר והמיושן שלה

 4. גיאנה מפורסמת ברום העשיר שלה שנקרא דמררה על שם נהר מקומי בשם דמררה. רום דמררה יכול להיות מיושן לתקופות ארוכות מאוד-יש גרסאות של 25 שנים בשוק היום.לעתים קרובות הוא משמש למיזוג עם רום בהיר יותר מאזורים אחרים. סורינאם וגינאה הצרפתית מייצרות רום בעל סגנון דומה

 5. האיטי מייצרים רום בסגנון הצרפתי של זיקוק פעמיים ויישון בחביות עץ אלון למשך 3-5 שנים. רום זה מספק טעם עשיר וחלק בפה

 6. ג'מייקה ידועה ברום העשיר והארומטי שלה,יש בג'מייקה סיווג רשמי של סוגי הרום מרום בהיר ועד לרום כהה ועשיר, כמו כן הרום הג'מייקני משמש לערבוב עם תערובות רום אחרות

 7. מרטיניק היא אי צרפתי עם המספר הגדול ביותר של מזקקות במזרח האיים הקריביים. הרום במרטיניק מיושן בחביות עץ אלון צרפתיות לתקופה של מינימום 5 שנים והוא לעתים מושווה לברנדי צרפתי איכותי.

 8. פורטו ריקו ידועה בעיקר ברום הבהיר והיבש שלה. כל רום פורטוריקני לבן חייבעל פי חוק, להיות בגיל מינימלי של שנה בזמן שרום כהה חייב להיות מיושן מינימום שלוש שנים.

 9. טרינידד מייצרת רום בהיר והיא אגרסיבית מאוד בייצוא שלו.

 10. גואטמלה וניקרגואה ראויות לציון במרכז אמריקה שבה יש מגוון רחב של רום מצויין, מדינות אלו החלו באחרונה לזכות להכרה בינלאומית.

 11. ברזיל מייצרת כמויות עצומות של רום בעיקר בהיר שנקרא קאשאסה.

 12. ונצואלה מייצרת מספר רומים כהים וזהובים שזוכים להכרה בינלאומית.

 13. בארצות הברית יש קומץ של מזקקות רום בדרום,שמייצרות רום בעל צבע מדיום וכהה, רום זה בדרך כלל משווק תחת שמות מהאיים הקריביים.

 14. אוסטרליה מייצרת כמות ניכרת של רום לבן וזהוב בשיטת זיקוק כפולה. רום הוא המשקה השני הפופולרי ביותר במדינה לאחר בירה. רום בהיר מיוצר גם על חלק מהאיים בדרום האוקיינוס ​​השקט כגון טהיטי.

לסיכום:

רום הוא המשקה האולטימטיבי לימות הקיץ החמים, הוא מהווה בסיס מצויין לקוקטיילים כפי שתוכלו לצפות בסרטונים הבאים, נשמח לענות על כל שאלה .