_edited_edited.jpg

מגזין סיפיל

סינגל מאלט ומאלט טהור (PURE MALT) מה זה מה?

סינגל מאלט – Single amlt

הוויסקי מיוצר באירלנד ובסקוטלנד מזה מאות שנים. עדויות כתובות ליצור ויסקי נמצאו באירלנד מ-1405 ובסקוטלנד מ-1494. עד המצאת הזיקוק הרציף ב-1830 כל הוויסקי הקיים היה מסוג סינגל מאלט. המצאת הזיקוק אפשרה דרך מהירה וזולה יותר לזקק אלכוהול. הבלנד ויסקי נוצר כערבוב של סינגל מאלטים עם גריין ויסקי ובכך נשמר טעמו של הוויסקי והוצאות ייצור זולות באופן יחסי, מה שאפשר חשיפה לקהל רחב. באותן השנים התגבר מאוד יצוא הוויסקי לאנגליה ומאוחר יותר לשאר העולם, כאשר באותן שנים לא שווק הסינגל מאלט, אלא בסקוטלנד בלבד. ב-1963 החל שיווק סינגל מאלט מחוץ לסקוטלנד כאשר המזקקה הראשונה שהחלה בכך הייתה גלנפידיך.

מה המשמעות של סינגל-מאלט?

לא בהכרח תוצר של batch אחד או חבית אחת, אלא מזקקה אחת.

שורש כל הבלבול טמון במילה הפשוטה – SINGLE. ויסקי סקוטי סינגל מאלט הוא לא פחות או יותר מתוצר של מזקקה אחת. לדוגמא ניקח את לטאליסקר: הסינגל מאלט שלהם עשוי להכיל וויסקי מחביות שונות המיוצרות במזקקת טאליסקר, אך הוא יכיל ויסקי המיוצר אך ורק בטאליסקר

***ויסקי סקוטי סינגל גריין משתנה רק בכך שהוא מכיל שעורה ודגן (דגנים) אחד או יותר, בדרך כלל חיטה או תירס. שוב, המילה יחיד (סינגל) מטעה כאן: הכוונה היא לא למוצר העשוי מגרגר בודד, אלא למוצר המיוצר במזקקה אחת.***


משתנים, עקביות וסגנון הבית

כאשר הוויסקי מתיישן בחביות עץ אלון, מספר משתנים משפיעים על אופיו הסופי של הויסקי. חלק מהמשתנים הם שינויי אקלים, בהם חבית מתיישנת בתוך מחסן שלה ואפילו משתנים באיכות האלון המשמש לייצור החביות. מכיוון שכל כך הרבה משתנים משפיעים על אופיו של חבית ויסקי, כמעט כל הוויסקים הקיימים כיום מיוצרים על ידי ערבוב חביות יחד כדי להשיג מוצר עקבי משחרור למשנהו. מאסטר בלנדר במזקקה טועם דרך החביות שמוכנות לשחרור ומערבב אותן כדי ליצור מוצר תואם לפרופיל הטעם של המותג. לא כל חבית המיוצרת, למשל, בספרינגבנק או בגלנמורנג'י תתאים בדיוק לסגנון הבית אליו מצפים הצרכנים. כדי להשיג את סגנון הבית הזה, אם כן, נדרש תערובת של וויסקי מכמה חביות.

חבית יחידה – Single Barrel

ויסקי מחבית אחת הוא תוצר של חבית אחת של וויסקי, שאינה מעורבת בוויסקי ממקורות אחרים. מכיוון שטעם, ארומה, צבע ומאפיינים אחרים משתנים מחבית לחבית, כל שחרור חבית הוא מוצר ייחודי. שחרור חבית יחידה אינו עולה בקנה אחד משחרור אחד למשנהו. לא רבים כאלה קיימים ביקום הסקוטש (הם נפוצים הרבה יותר בוויסקי אמריקאי), אך לבלווני יש כמה כאלה.

Pure Malt – מאלט טהור

המקרה של Cardhu Pure Malt משנת 2003 מראה כמה תשומת לב יש לשים לב למונחים "סינגל מאלט" או "מאלט טהור". תזכורת מהירה: קרדהו היה סינגל מאלט, כלומר ויסקי מאלט ממזקקה אחת. מלאי הויסקי – סינגל מאלט בן 12 של קארדו לא יכלו לענות על הביקוש הגובר, במיוחד מספרד. אסטרטגיות השיווק הפכו את הסינגל מאלט למלט טהור בשנת 2003. פירושו של "טהור" עשוי להיות "נקי, אמיתי ובלתי מעורבב", אך המונח "טהור" אינו מוסדר בחוק ובדרך זו המפיק יכול היה למכור כל מלט בקרדהו, כל עוד מדובר בוויסקי מאלט ולא בוויסקי דגנים. על ידי בחירה מיומנת של החביות ניתן היה להשיג טעם דומה מאוד  לקארדו המקורי.

עד שנת 2009 שווקו מיליוני בקבוקים ממזקקות סקוטיות שונות עם המונח 'מאלט טהור'. חוק הוויסקי הבריטי החדש נפטר מהמילים "טהור" ו"פטיר ". כיום ניתן להשתמש רק במונחים 'סינגל מאלט' למלט ממזקקה אחת, או 'מאלט מעורבב' לתערובת של וויסקי מאלט ממזקקות שונות.

בסביבות תחילת שנת 2004 הודיע ​​דיאג'ו, מפיק קרדהו כי ימכרו שוב את הסינגל מאלט ויפסיקו את המלט הטהור. למרבה הצער זה אומר נפח מכירות אפשרי נמוך יותר. 

בשנת 2014 הושק בקבוק חדש של Cardhu, שנקרא 'Amber Rock'. בקבוק זה מכוון לשוק ההמונים ומכיל וויסקי יחיד מאלט ללא הצהרת גיל.

איכות תערובת המאלט ממזקקות שונות לא חייבת להיות נחותה. במקום לבקבוק את החבית האחרונה שנותרה של סינגל מאלט באיכות כמעט לא מספקת, במלט טהור ניתן לשלב את החביות הטובות ביותר ממזקקות שונות. אבל עבור הסינגל-מאלט, 'מאלט טהור' הוא פשוט לא סינגל-מאלט אלא רק מאלט מעורבב.


כדי להיות הוגנים, גלנפידיך הקים את המונח 'מאלט טהור' במהלך 20 השנים האחרונות. למרות שהמלט שבבקבוק היה אז 100% גלנפידיך ולכן סינגל מאלט, אסטרטגיות השיווק תייגו אותו כ"מאלט טהור ". איננו יודעים אם הם רצו להבדיל את עצמם מהמתחרים עם ה'סינגל מאלט 'שלהם, או שהם עשו זאת מסיבות היסטוריות, אך למעשה, גלנפידיך, בשוק הסינגל מאלט העולמי, הפך את המונח 'מאלט טהור' למקובל מבחינה חברתית.


הקליקו כאן ובקבוק סינגל מאלט משובח בדרך אליך עם שליח>>